FreeBSD

Výraz:
FreeBSD
Význam:
FreeBSD - Svobodný open-source Unixový operační systém. Ačkoli z právních důvodů nemůže FreeBSD použít ochrannou známku Unix, je přímým potomkem BSD, který byl v minulosti také nazván „BSD Unix“ nebo „BERkeley unix.“ První verze FreeBSD byla vydána v roce 1993 a dnes je Free BSD nejrozšířenější open source distribuce BSD, což představuje více než tři čtvrtiny všech instalovaných systémů se deriváty open-source BSD.

FreeBSD je podobné Linuxu, se dvěma hlavními rozdíly – v rozsahu a licencování: FreeBSD udržuje kompletní operační systém, tedy například projekt přináší jádra, ovladače zařízení, Userland nástroje a dokumentaci, na rozdíl od Linuxu, který dodává pouze jádra a ovladače a spoléhá se na třetí strany. FreeBSD zdrojový kód je všeobecně dostupný pod permisivní BSD licencí, na rozdíl od copyleftového GPL, kterou používá Linux.


Viz také: Linux
Pojem zařazen v kategorii Operační systémy.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!