QR kód

Výraz:
QR kód
Význam:
QR kód je druh dvourozměrného (2D) čárového kódu, který je možné číst prostřednictvím čtečky QR kódů, případně smartphonem, který je vybavený fotoaparátem a softwarem pro čtení těchto kódů. QR kód je schopen přenášet informace jak ve vertikálním, tak i v horizontálním směru, což je důvod, proč se nazývá 2D kód.

Název je z anglického QR Code, jde o registrovanou ochrannou známku společnosti DENSO WAVE Inc. v Japonsku a dalších zemích. QR kódy jsou oblíbené u uživatelů mobilních telefonů, protože čárový kód může být použit k ukládání adres a URL.

Smartphony s kamerou mohou skenovat QR kódy, které byly zakódovány k zobrazení textu, poskytnutí kontaktních údajů nebo dokonce k otevření webové stránky v prohlížeči na telefonu. QR kódy lze vytisknout a zobrazit kdekoliv, kde by je uživatel smartphonu mohl snímat, například v časopise nebo na pokladně. Mohou být také zobrazeny online. Pro generování QR kódu existuje i celá řada online služeb.


Viz také: Čárový kód
Pojem zařazen v kategorii Mobilní telefony.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!