Digitální stopa

Výraz:
Digitální stopa
Význam:
Digitální stopa je sada informací zanechaná konkrétním uživatelem v síťových i lokálních IT a elektronických zařízeních (serverech, počítačích, telefonech, kamerách apod.), především pak v prostředí Internetu.

Mnoho našich aktivit údajů je zaznamenáváno a ukládáno, často zcela bez našeho vědomí. Ty tvoří pasivní složku naší digitální stopy. Sen patří např. informace o našem připojování se k veřejným nebo poloveřejným Wi-Fi hot spotům v různých zařízeních, o námi navštívených webových stránkách, typu, značce, modelu a parametrech zařízení, na kterém jsme Internet procházeli, platby v obchodech (e-shopech i kamenných), výběry z bankomatů, informace o pohybech našeho mobilního telefonu zaznamenané buňkami a BTS stanicemi sítě GSM (i bez zapnuté funkce určování polohy telefonu) a další.

Aktivní složkou jsou informace, které poskytujeme aktivně a vědomě, např. prostřednictvím sociálních sítí, rozhraní nejrůznějších webových služeb (registrace, objednávky, publikování příspěvků, psaní emailů, seznamky, hledání práce, inzerování ...).

S miniaturizací, stálým objevováním nových technologií a jejich rychlým pronikáním do veřejného i soukromého prostoru, množství dostupných informací a velikost našich digitálních stop dramaticky roste.

Možnosti zneužití digitální stopy a osobních údajů zahrnují krádeže identity nebo její části (citlivé osobní údaje), kyberšikana, pronásledování (kyberstalking) a další. Vhodnou je občasná kontrola své vlastní digitální stopy s využitím běžných nebo specializovaných vyhledávačů (people search engines).

Chránit se lze informovanou a uvážlivou prevencí (např. používáním více profilů, e-mailových adres a přihlašovacích jmen) a využíváním technických prostředků a možností (např. anonymního režim prohlížeče nebo používáním speciálních programů).


Pojem zařazen v kategorii Bezpečnost.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!