Sběrnice

Výraz:
Sběrnice
Význam:
Sběrnice je sada fyzických připojení (kabelů, plošných spojů, atd), které mohou být sdíleny větším množstvím hardwarových komponentů, aby mohly komunikovat s druhými.

Účelem sběrnic je snížit počet "cest" potřebných pro komunikaci mezi komponentami, komunikace vede přes jediný datový kanál. Kdyby dva hardwarové komponenty komunikovaly jen přes linku, jednalo by se o hardwarový port. Sběrnice se vyznačuje množstvím informací, které mohou být předány najednou. Toto množství je vyjádřené v bitech a odpovídá počtu fyzických tratí, na kterých jsou data současně odesílána. Plochý kabel z 32 drátů může přenášet 32 bitů paralelně.

Rychlost sběrnice je definována její frekvencí (vyjádřenou v Hz), počtem datových paketů odeslaných nebo přijatých za sekundu. Pokaždé, když jsou data odesllána nebo přijata, tak tento proces nazýváme jako cyklus.


Pojem zařazen v kategorii Hardware.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!