Textový režim

Výraz:
Textový režim
Význam:
Textový režim je způsob prezentace výstupních dat na zobrazovací jednotce počítače, terminálu nebo jiného zařízení. Obrazovka v textovém režimu funguje striktně na základě řádků a na nich, v pravidelných, pevně daných rozestupech umístěných obdélníkových pozic. Na každé pozici může být právě jeden znak příslušné znakové sady, typicky čítající 256 alfanumerických a interpunkčních znaků. Někdy obsahuje i jednoduché, kvazigrafické znaky, např. části ráměčku.

Programy fungující v textovém režimu lze ovládat z příkazového řádku nebo přes TUI (textové uživatelské rozhraní).

Textový režim má vemi nízké nároky na zobrazovací jednotku, výkon počítače i velikost jeho paměti. K snadnému ovládání navíc stačí běžná klávesnice. Až do příchodu GUI (grafického uživatelského rozhraní) byl textový režim jediným dostupným způsobem zobrazování počítačových dat. Dnes se využívá např. v jednoduchých ovladačích, na malých displejích nebo u terminálů průmyslových strojů a zařízení.


Viz také: GUI
Pojem zařazen v kategorii Nezařazeno.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!