Peer-to-peer

Výraz:
Peer-to-peer
Význam:
Peer-to-peer - decentralizovaný komunikační model, ve kterém má každá strana stejné možnosti a každá strana může zahájit komunikační relaci. Na rozdíl od klient/server modelu, ve kterém klient zadá požadavek na službu a server splňuje požadavek, P2P síť umožňuje každému uzlu, aby fungoval jak pro klienta, tak i pro server.

Soubory mohou být sdíleny přímo mezi systémy v síti bez nutnosti použití centrálního serveru. Jinými slovy, každý počítač na P2P síti se stává souborovým serverem, stejně jako klient.

Uzly sítě jsou rovnocenné, od toho odvozený název P2P - „peer-to-peer“, v překladu „rovný s rovným“. Peer-to-peer je v současné době spojeno s výměnnými sítěmi, díky nimž si uživatelé mezi sebou mohou vyměňovat data.

Jedinými požadavky na počítač, pro připojení k síti peer2peer, jsou připojení k internetu a P2P software. Mezi P2P programy patří například Kazaa, Limewire, BearShare a Morpheus. Tyto programy se připojí k síti P2P, jako je například "Gnutella", která umožňuje, aby měl počítač přístup k tisícům jiných systémů na síti.

Po připojení k síti vám P2P software umožní vyhledávat soubory v počítačích jiných lidí. Mezitím mohou ostatní uživatelé v síti vyhledávat soubory ve vašem počítači, ale typicky pouze v rámci jedné složky, kterou jste určili ke sdílení. Zatímco P2P síť umožňuje snadné a pohodlné sdílení souborů, často vede k softwarovému pirátství a nelegálnímu stahování hudby.


Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!