Referenční model ISO/OSI

Výraz:
Referenční model ISO/OSI
Význam:
Referenční model ISO/OSI, též Open System Interconnection model nebo OSI Reference Model nebo OSI Model, je model pro vzájemnou komunikaci a interoperatibilitu heterogenních počítačových systémů pomocí standardních protokolů. Vyvinula ho Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) a v r. 1984 ho publikovala jako ISO standard, mezinárodní normu. Ta uvádí všeobecné principy síťové architektury, aniž by však určovala způsob implementace systémů.

Architektura OSI modelu je členěna do sedmi abstraktních vrstev. Každá z nich zpracovává přenášená data takovým způsobem, aby je mohla přijmout k dalšímu zpracování vrstva bezprostředně následující.

Komunikace dvou propojených stanic začíná v nejvyšší, sedmé, aplikační vrstvě strany vysílající a postupně přechází do jejích nižších vrstev. Nejnižší vrstvou je vrstva fyzická. Ta je přenosovým kanálem propojena s fyzickou vrstvou strany přijímající. Odtud komunikace postupuje zase vzhůru do sedmé, aplikační, vrstvy systému přijímajícího.
Vrstvy referenčního modelu ISO/OSI:
7. Aplikační vrstva
6. Prezentační vrstva
5. Relační vrstva
4. Transportní vrstva
3. Síťová vrstva
2. Linková vrstva
1. Fyzická vrstva
Zároveň s vývojem ISO/OSI síťového modelu se široce ujímala i sada protokolů TCP/IP, která je jednodušší a zavádí pouze čtyři široké, funkční vrstvy.


Viz také: OSI, TCP/IP
Pojem zařazen v kategorii Sítě.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!