Rootkit

Výraz:
Rootkit
Význam:
Rootkit - program, skrývající škodlivé aplikace v PC.

Rootkit funguje buď jako samostatná aplikace či jako skupina více aplikací a jeho hlavním účelem je utajovat přítomnost jiných programů v systému počítače. Existují bezpečné rootkity, které jsou součástí běžných aplikací, mnohem častěji se však lze setkat se škodlivými. Sám o sobě rootkit škodlivý není, nebezpečí přichází až s programy, které maskuje. Typicky se jedná o viry či spyware.

Rootkit se do počítače dostává skrze přílohy e-mailů, instalace podezřelých zásuvných modulů nebo například trojské koně. K jejich odhalení slouží antivirové programy, jejichž základní práci lze podpořit PC skenerem. Lékem proti jejich přítomnosti je také prevence v podobě aktualizovaného antivirového programu a vyhýbání se pochybný místům na internetu. Případné odstranění rootkitu je třeba realizovat ručně či pomocí specializovaných programů.


Pojem zařazen v kategorii Bezpečnost.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!