Rootkit

Výraz:
Rootkit
Význam:
Rootkit - program, skrývající škodlivé aplikace v PC.

Rootkit funguje buď jako samostatná aplikace či jako skupina více aplikací a jeho hlavním účelem je utajovat přítomnost jiných programů v systému počítače. Existují bezpečné rootkity, které jsou součástí běžných aplikací, mnohem častěji se však lze setkat se škodlivými. Sám o sobě rootkit škodlivý není, nebezpečí přichází až s programy, které maskuje. Typicky se jedná o viry či spyware.

Rootkit se do počítače dostává skrze přílohy e-mailů, instalace podezřelých zásuvných modulů nebo například trojské koně. K jejich odhalení slouží antivirové programy, jejichž základní práci lze podpořit PC skenerem. Lékem proti jejich přítomnosti je také prevence v podobě aktualizovaného antivirového programu a vyhýbání se pochybný místům na internetu. Případné odstranění rootkitu je třeba realizovat ručně či pomocí specializovaných programů.


Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!