VHS

Výraz:
VHS
Význam:
VHS - zkratka Video Home System. Časté pojmenování pro videokazety, neboli také VHS kazety. VHS slouží k nahrávání obrazu společně se zvukem a jeho následné přehrávání po vložení do kazetového videorekordéru.

VHS je standard pro záznam analogového signálu na pásku. Začátek využívání VHS kazet se datuje na 70. léta minulého století, ale největší popularitu zaznamenaly v 90. letech. Nutností pro nahrávání i přehrávání VHS kazet byl videorekordér. VHS může zachytit pouze část detailu televizního signálu (méně než 50%) a to i v režimu "Standard Play". Původní VHS rekordéry mohly nahrávat pouze mono zvuk o nízké kvalitě, ale později dokázaly nahrávat také Hi-Fi stereo. Největší nevýhodou VHS byla nízká kvalita obrazu a skutečnost, že se skladováním, kopírováním i přehráváním detaily obrazu zhoršovaly. Jakmile se něco zaznamenalo na VHS, bylo zaručeno, že se záznam z hlediska kvality v průběhu času postupně zhorší.

Blízký bratranec VHS je S-VHS, vylepšená verze, která zachycuje většinu detailů televizního signálu (téměř 90 %), ale bohužel i u S-VHS docházelo k postupnému zhoršování kvality obrazu.

Běžná délka VHS kazet se pohybovala okolo 240 minut.


Pojem zařazen v kategorii Hardware.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!