SaaS

Výraz:
SaaS
Význam:
SaaS je zkratkou, která vyjadřuje 2 rozdílné IT služby a sice „Software as a Service“ a „Storage as a Service“.

Software as a Service (v překladu „software jako služba“) je služba, která se týká poskytování softwaru, který je využíván přes webové rozhraní. Služba umožňuje organizacím přístup k funkcím softwaru za dohodnutou cenu, která se pro danou aplikaci obvykle platí jednou za měsíc nebo za rok. Jelikož se při této službě software hostuje na dálku, uživatelé nemusí investovat do dalšího hardwaru. Software as a Service odstraňuje u firem nutnost instalovat, nastavovat nebo aktualizace daný software.

Storage as a Service, neboli úložiště jako služba, je služba, kterou si klient či celá firma pronajímá úložný prostor od třetí strany. Data jsou přenášena od klienta k poskytovateli služeb přes internet a klient by pak měl mít ke svým datům přístup za pomoci softwaru poskytnutého provozovatelem úložiště. Tento software se používá k provádění běžných úkolů souvisejících se skladováním dat, jde zejména o zálohování údajů a různé datové přenosy. Služba je využívána nejčastěji u malých a středních firem, protože ty mají obvykle nízké náklady a nemohou si dovolit vlastní servery, IT personál aj.


Viz také: IaaS, PaaS, XaaS
Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!