Encryption

Výraz:
Encryption
Význam:
Encryption znamená z anglického překladu šifrování a ve světě počítačů jde o nejúčinnější způsob, jak dosáhnout datové bezpečnosti. Pokud chce uživatel číst zašifrovaný soubor, potřebuje přístup k tajnému klíči nebo heslu, které ho umožní dešifrovat. Nešifrovaná data označujeme jako prostý text (plain text) a zašifrovaná data jako text kódu (cipher text).

Existují dva hlavní typy šifrování: asymetrické šifrování (nazývané také public-key encryption) a symetrické šifrování.

Primárním účelem šifrování je chránit důvěrnost digitálních dat uložených v počítačových systémech nebo přenášených prostřednictvím internetu nebo jiných počítačových sítí. Moderní šifrovací algoritmy hrají důležitou roli při zajišťování bezpečnosti IT systémů a komunikací, protože mohou poskytnout nejen důvěrnost, ale i další důležité bezpečnostní prvky, jako 
autentičnost (původ zprávy může být ověřen), integritu (důkaz, že obsah zprávy nebyl změněn, protože byl odeslán) a nepopiratelnost (odesílatel zprávy nemůže popřít odeslání zprávy).


Pojem zařazen v kategorii Bezpečnost.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!