Grid

Výraz:
Grid
Význam:
Grid (česky mříž, síť, rošt) - ve výpočetní technice se jedná o decentralizovanou síť počítačů, které sdílí své výpočetní zdroje (výpočetní výkon, paměť a úložiště dat) a společně tak tvoří jakýsi virtuální superpočítač. Obvykle pracují na jednom nebo několika společných úlohách nebo projektech. Na průběh každé úlohy dohlíží, výpočetní činnost koordinují a vyhodnocují a výsledná data shromažďují řídící servery.

Grid výpočetních systémů může mít velice různou velikost a parametry, může ho tvořit několik podobných počítačů v jedné pracovní skupině, ale i několik počítačových sítí s počítači mnoha platforem. Všeobecně známé jsou aplikace, pro velká množství osobních počítačů po celém světě, připojených na Internet. Aplikace běží na pozadí a ve chvílích nečinnosti počítače nebo provádění výpočetně nenáročných operací využívá jeho výpočetní prostředky pro zpracovávání dílčích úkolů velice komplexních úloh. Asi nejznámějším příkladem je vědecký experiment SETI@home, pátrající po mimozemských civilizacích.


Pojem zařazen v kategorii Sítě.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!