IANA

Výraz:
IANA
Význam:
IANA (plným názvem Internet Assigned Numbers Authority) je organizace pověřená přidělováním bloků celosvětově unikátních IP adres regionálním internetovým registrátorům, přidělováním čísel autonomních systémů, správou kořenových zón systému DNS, standardizací a publikováním numerických identifikátorů typů medií, správou a údržbou registrů protokolů a IANA databáze časových pásem a dalšími úkony souvisejícími s internetovými symboly a čísly.

IANA byla neformálně založena v 60. letech 20. století na Kalifornské universitě v Los Angels (UCLA), jako referenční centrum technických funkcí pro ARPANET, Jonathanem Bruce Postelem a jím i řízena, až do jeho smrti v říjnu 1998. Mezi lety 1998 a 2016 ji vedla k tomu účelu zřízená nezisková organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) a v říjnu 2016 její správu převedla na globální internetové společenství zahrnující všechny zainteresované strany včetně byznysu, akademické obce, technických expertů, občanské společnosti, vlád a mnoha dalších.


Viz také: DNS, IP adresa
Pojem zařazen v kategorii Sítě.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!