iOS

Výraz:
iOS
Význam:
iOS - mobilní operační systém od společnosti Apple.

Operační systém iOS je systémem výhradně pro mobilní zařízení od společnosti Apple. Dnešní politika Applu jde ve šlépějích zakladatele Steva Jobse a tvoří tzv. uzavřený systém. Jedinou cestou pro majitele iPhonů, iPadů či iPodů k získání legálních aplikací do iOS je použití oficiálního online obchodu App Store.

Aktuální verze systému je iOS 9.3 (k březnu 2016). Zajímavostí je, že první tři verze se nejmenovaly iOS, ale nesly označení iPhoneOS. Od čtvrté verze byl v duchu názvů všech zařízení operační systém přejmenován na dnešní iOS. Dnes je tento operační systém pro mobilní zařízení dvojkou na trhu za nejrozšířenějším Androidem.

Vzhledem k tomu, že je iOS uzavřeným systémem a neumožňuje tak svým uživatelům přístup do systému a případně změny v něm, existovala pochopitelně nelegální cesta, jak docílit modifikace systému. Nazývala se jailbreak a umožňovala instalaci neoficiálních aplikací či změny v nastavení systému. Negativem byla pochopitelně větší náchylnost k zavirování či snižování výkonu. Od verze 9 by mělo být zabezpečení iOS natolik neprostupné, že jailbreak již nebude možný.


Pojem zařazen v kategorii Mobilní telefony.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!