Cívka

Výraz:
Cívka
Význam:
Cívka - anglicky coil nebo inductor, je elektrotechnická součástka sestávající z vodiče ovinutého okolo izolantu. Po zapojení do elektrického obvodu cívka vytváří magnetické pole. Vlastnosti tohoto magnetického pole lze určit použitím Ampérova pravidla pravé ruky.

Tato schopnost vytvářet v okolí magnetické pole je popisována fyzikální veličinou indukčnost. , která se značí L a její jednotkou je henry značená jako H. Indukčnost závisí přímo úměrně na magnetickém indukčním toku Φ a nepřímo úměrně na elektrickém proudu I; v jiném vyjádření závisí na počtu závitů, délce i obsahu průřezu cívky a na propustnosti prostředí.

Proměnné magnetické pole okolo cívky způsobuje indukci elektrického napětí, potažmo proudu, čehož se využívá kupříkladu v transformátorech.
Cívka s feromagnetickým jádrem se nazývá elektromagnet, dokáže vytvářet dočasné magnetické pole a používá se například v reproduktorech, elektrických zvoncích nebo sběrnách kovošrotu.


Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!