Internetová telefonie

Výraz:
Internetová telefonie
Význam:
Internetová telefonie - možnost telefonování v síti Internet.

Telefonování přes internet neboli technologie VoIP (voice over internet protocol), je funkčně založeno na přeměně hlasového záznamu na pakety. Tyto pakety se poté přenášejí mezi dvěma komunikujícími zařízeními. Pro přenos se používají protokoly IP a UDP z třetí respektive čtvrté vrstvy referenčního modelu ISO/OSI.

Jedním z hlavních důvodů proč uživatelé internetové telefonování využívají, je cena, spousta služeb jej poskytuje zdarma. Pro příklad uveďme programy Skype či Team Speak. Existují však také příčiny, proč VoIP stále nedosahuje popularity mobilních telefonů.

Kromě mobilnosti jde například o nutnost připojení k elektrické síti a internetu, nestabilitu šifrování či nemožnost přesné lokalizace, což znatelně komplikuje využívání tísňových volání. Předpoklady pro aplikaci internetové telefonie jsou elementární, jedná se o počítač se zvukovou a síťovou (připojení k internetu) kartou, sluchátka či reproduktor a mikrofon.


Viz také: SIP, VoIP
Pojem zařazen v kategorii Sítě.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!