Kontingenční tabulka

Výraz:
Kontingenční tabulka
Význam:
Kontingenční tabulka - tabulka, která shrnuje data v jiné tabulce, a je vyrobena nanesením operace, jako je třídění, průměr nebo součet údajů v první tabulce, typicky včetně seskupení dat.

Příklad je sloupec čísel jako první tabulka a průměr sloupce jako kontingenční tabulka pouze s jedním řádkem a sloupcem.

Méně triviální příklad je tabulka se sloupci pohlaví a výšky, každý řádek udávajíc pohlaví a výšku člověka a kontingenční tabulka z ní vyrobená se stejnými dvěma sloupci, ale pouze dvěma řádky s „mužským“ a „ženským“ sloupcem a průměrnou výškou každého pohlaví ve sloupci s výškou.

Třetím složitějším a typičtějším příkladem je, že se do kontingentní tabulky přidává další dimenze - datová tabulka obsahuje slupce měsíc, prodejce, produkt a prodej, přičemž každý řádek udává celkový prodej nějakého produktu určitým prodávajícím v daném měsíci a kontingenční tabulka má v prvním sloupci s prodejci názvy prodejců a zbývající názvy sloupců jsou názvy produktů a obsahují celkový prodej tohoto prodejce daného produktu za všechny měsíce.


Pojem zařazen v kategorii Matematika.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!