Preprocesor

Výraz:
Preprocesor
Význam:
Preprocesor – program, který předzpracovává určitá data.

Preprocesor je počítačový program, jehož úkolem je zpracování vstupních dat, která jsou po zpracování následně použita v dalším postupu či programu (typicky kompilátory). Existují jednoduché preprocesory, které řeší banální úlohy, i složitější, které se svojí náročností rovnají až programovacím jazykům.

Nejlepším příkladem využití preprocesoru je programovací jazyk C. Pracuje se zdrojovým kódem a to na základě lexikální analýzy, to znamená, že jej bere jako text. Vstupní data preprocesoru jsou tedy textová, po provedení textových změn a úprav je na výstupu opět text. Z praktického hlediska poznáte direktivu preprocesoru ve zdrojovém kódu pomocí označení #, na rozdíl od běžných případů programovacích jazyků se neodděluje středníkem. Preprocesor umí řešit úlohy jako vyjmutí části kódu, nahrazení části kódu či jeho vložení z externího souboru.


Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!