Zabbix

Výraz:
Zabbix
Význam:
Zabbix je podnikový open source software pro monitorování sítě a aplikací. S projektem Zabbix přišel Alexej Vladishev už v roce 1998 a od té doby se postupně rozvíjel. Nyní je určen ke sledování stavu různých síťových služeb, serverů a dalšího síťového hardwaru.

Zabbix používá pro ukládání dat MySQL, PostgreSQL, SQLite, Oracle nebo IBM DB2. Jeho backend je napsán v jazyce C a webový frontend je napsán v PHP. Zabbix nabízí několik možností sledování.

Může jít o jednoduché kontroly ověřující dostupnost a reakční schopnost standardních služeb, jako je SMTP nebo HTTP, bez nutnosti instalace softwaru na sledovaném hostiteli. Zabbix může být také instalován na UNIX nebo Windows a sledovat statistiky, jako je zatížení procesoru, využití sítě, disku, atd.

Zabbix zahrnuje podporu pro monitorování přes SNMP, TCP a ICMP, stejně jako přes IPMI, JMX, SSH, Telnet a pomocí vlastních parametrů. Zabbix podporuje různé mechanismy oznamování v téměř reálném čase, včetně XMPP.


Viz také: Nagios
Pojem zařazen v kategorii Sítě.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!