ColecoVision

Výraz:
ColecoVision
Význam:
ColecoVision je oblíbené videoherní zařízení - respektive herní konzole - od americké společnosti Coleco. Přestože herní zařízení od společnosti Coleco byly velmi populární a společnost má za sebou řadu her i vlastních herních strojů, u nás není prakticky známá. Zabývala se také výrobou herních konzolí první generace, kdy byly v zařízení již integrované hry, které nebylo možné měnit.

To však není případ konzole ColecoVision, která umožňovala, podobně jako jiná zařízení druhé generace, již měnit hry v zařízení, vkládáním cartridgí s hrami - stejně jako například u Atari 2600.

Tato konzole s procesorem Zilog Z80 byla v USA uvedená na trh v roce 1982 v srpnu a již do vánoc téhož roku se jí prodalo neuvěřitelných 500000 kusů. Pomohl k tomu i fakt, že byla distribuována s hrou Donkey Kong, kterou společnost licencovala od společnosti Nintendo. Konzolí ColecoVision se pak do roku 1985, kdy byla její výroba ukončena, prodalo téměř dva miliony kusů.

Na platformu ColecoVision existují stovky her, které jsou známé i z jiných herních zařízení.

Zařízení ColecoVision, podobně jako jiné systémy, bylo tak populární, že vznikly i různé její klony. Ke ColecoVision existuje řada rozšiřitelného hardwaru a to včetně modulu, který umožňoval hrát jakoukoliv hru určenou pro konkurenční Atari 2600, čímž se využití rozšířilo o možnost hrát cca dalších tisíc her, které byly určeny pro Atari 2600.


Pojem zařazen v kategorii Historie počítačů.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!