Šifrování

Výraz:
Šifrování
Význam:
Šifrování je metoda, která se využívá pro převod určité informace do podoby, jež má být nepochopitelná, respektive nečitelná všem osobám, jimž daná informace není určena. Zašifrovaná data by ovšem měla být určitým způsobem srozumitelná příjemci, kterého určí odesílatel. Šifrování se proto využívá například na internetu při komunikaci s bankou prostřednictvím internetového bankovnictví. Velice často se ale šifrování používá i při práci s běžnými webovými stránkami, na nichž má uživatel uloženy citlivé údaje.

Kromě již zmíněného šifrování, které je překonatelné příjemcem informace, existuje i takzvané jednosměrné šifrování, jež slouží pro ukládání hesel a pro jejich následné ověřování pomocí „hashovací“ funkce, což je složitá matematická funkce, která každé unikátní heslo převede na jedinečný nepochopitelný složitý řetězec textu, čísel a znaků. Moderní webové stránky si hesla uživatelů ukládají právě v podobě tohoto „hashe“ (heslo, které uživatel při přihlašování zadá, se pomocí zmíněné složité funkce zašifruje a porovná se s uloženým hashem, který byl v databázi uložen při registraci uživatele). Případný útočník, který by web napadnul a získal přístup k heslům, by se teoreticky neměl dokázat žádným způsobem zpětně dobrat původních hesel, takže je tento citlivý údaj v bezpečí.


Viz také: Kryptografie
Pojem zařazen v kategorii Bezpečnost.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!