Summit

Výraz:
Summit
Význam:
Summit - Nejrychlejší superpočítač světa, systém IBM AC922, nazvaný Summit, o výkonu 122,3 PetaFLOPů, byl představen v červnu 2018. Z první příčky sesadil čínský superpočítač Sunway TaihuLight, spuštěný v červnu 2016, který pracuje rychlostí 93 PFLOPS.

Summit je umístěn v Tennessee, v Národní laboratoři Ministerstva energetiky v Oak Ridge (Department of Energy’s (DOE) Oak Ridge National Laboratory (ORNL)), kde zabírá plochu 520 m2. Váží přes 340 tun (stejně jako Boeing 777).

Má 4.356 serverů, propojených Dual-rail Mellanox EDR InfiniBand sítí. Každý z nich je vybaven dvěmi 22-jádrovými Power9 CPU a šesti NVIDIA Tesla V100 grafickými čipy. Pro ukládání dat disponuje 1,6 terabyte paměti. Celkový úložný systém Summitu má kapacitu 250 petabyte (ekvivalent 74 let HD videa). Ke svému provozu potřebuje 8,8 MW elektřiny (ta by stačila malému městu s téměř 5.000 domy). Ovšem spotřeba Sunway TaihuLight je 15,4 MW.
Výkonným chladícím systémem Summitu protéká 15.000 litrů vody za minutu.
Summit vědcům otevírá dveře k vědeckému výzkumu s pomocí superpočítačů (supercomputer-assisted scientific research), umožňuje aplikovat strojové učení a AI ve fyzice vysokých energií, zdravovědě, big data analýzách a v tvorbě inteligentního software. Dalšími oblastmi, kde pracuje jsou objevy nových materiálů, simulace vesmíru a výzkum rakoviny nebo globálního oteplování.


Viz také: IBM, machine learning
Pojem zařazen v kategorii Hardware.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!