What3words

Výraz:
What3words
Význam:
What3words je systém pro přiřazení kombinace tří slov kterémukoli místu na povrchu Země. Ten rozdělil pomyslnou sítí 57 bilionů čtverců (57 * 1012) o velikosti 3 krát 3 metry a každému z nich přidělil adresu složenou ze tří lidských (humánních) slov.

URL what3words mapy: https://map.what3words.com/

Např. vrchol Sněžky má v angličtině adresu ///supersonic.efficiently.appropriate, v češtině ///korálek.stropní.jistota
Oproti kódům již zavedených systémů zeměpisných souřadnic, složených z dlouhých řad čísel, písmen a případně symbolů, jsou what3words (též w3w) adresy praktičtější, zapamatovatelné a snadno sdělitelné.

Je to také úspěšný a mnoha cenami vyznamenaný londýnský startup, založený v roce 2013 čtyřmi přáteli. Prvotní myšlenka vyšla ze zkušenosti jednoho z nich, organizátora koncertů, potýkajícího se na jedné straně s chybnými adresami a na straně druhé s potřebou včas do místa konání festivalu dopravit všechny kapely a zařízení.

Webový portál What3words nabízí, kromě mapy, API, aplikaci pro iOiOS a Android. Ty mimo jiné umožňují převod w3w kódů na GPS souřadnice a naopak.
Systém je založen na proprietárním, pevném algoritmu bez rozsáhlé databáze. Jádro aplikace tak má pouhých 10 MB a nepotřebuje internetové připojení. Adresy míst jsou pevně dané a nezměnitelné.

Systém existuje v mnoha jazycích, od r. 2018 i v češtině, ale pouze angličtina pokrývá i povrch moří a oceánů. Její seznam slov má proto 40 000 položek, zatímco u ostatních jazyků jich je jen 25 000. Adresy v jednotlivých jazycích jsou generovány, ne překládány. Výběr slov zohledňuje např. délku slova, jeho srozumitelnost, zaměnitelnost a frekvenci. Vulgární slova jsou vyřazena. Z důvodu prevence a snadné identifikace případných chyb algoritmus také hlídá, aby adresy blízkých čtverců neobsahovaly podobná slova.

w3w kódy usnadňují činnost záchranným a humanitárním organizacím, doručovacím, přepravním a logistickým firmám, používají se v cestovním ruchu, při organizaci festivalů a eventů, pro lokalizaci důležitých bodů v orientačně složitých oblastech a jinde.


Viz také: GPS
Pojem zařazen v kategorii Internet.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!