SETI@home

Výraz:
SETI@home
Význam:
SETI@home je vědecký experimentální projekt hledání radiového signálu inteligentní, technicky vyspělé mimozemské civilizace s využitím výpočetní síly osobních počítačů platformy BOINC, připojených k Internetu. Jedná se o počítače dobrovolníků, kteří se přihlásili k platformě BOINC, nainstalovali si SETI@home program propojující jejich počítače se SETI@home servery na Kalifornské universitě v Berkley a společně analyzují data ze záznamů Arecibo a Green Bank radioteleskopů.

Po instalaci čeká tento program na pozadí počítače a ve chvílích jeho nečinnosti, nebo provádění výpočetně nenáročných operací, ho využívá pro analýzu přidělených fragmentů dat. Zároveň uživateli, formou spořiče obrazovky (screensaveru), zobrazuje grafy se statistikami zpracování.

SETI je zkratka obecně používaného termínu search for extraterrestrial intelligence (hledání mimozemské inteligence). SETI@home program si stáhli miliony dobrovolníků z 226 zemí, kteří tak vytvořili jeden z nejvýkonnějších superpočítačů na naší planetě (24 hodinový průměr: 27.575 PetaFLOPů s 652.699 aktivními počítači) a umožnili nejcitlivější SETI všech dob.
Projekt SETI@home vymysleli David Gedye a Craig Kasnoff a spuštěn byl 17. 5. 1999. Dosud nepotvrdil detekování jakéhokoli ETI signálu, nicméně identifikoval několik případů prudkého vzrůstu intenzity signálu, které nelze jednoznačně vysvětlit šumem pozadí a je potřeba podrobit je další analýze.


Viz také: Screensaver
Pojem zařazen v kategorii Hardware.

Okolní pojmy ze stejné kategorie (mohlo by vás také zajímat):

Reklama
Hledáme posily! Zajímavá brigáda!
Máte zájem se podílet na tvorbě tohoto projektu? Hledáme někoho, koho by bavilo slovník rozšiřovat a přidávat nové pojmy. Samozřejmě, že ne zadarmo. Kontaktujte nás!

Reklama:

Užitečné zkratky - víte, co znamenají?

Užitečné souborové formáty

Váš názor nás zajímá!

Dejte nám vědět, jak se vám tento web líbí. Napište nám!